-
OPIEKA POZ/ŚRODOWISKOWAUsługi z zakresu opieki pielęgniarskiej świadczymy na NFZ
Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) określana jest również jako pielęgniarka środowiskowo-rodzinna. Do jej kompetencji należy planowanie i realizacja kompleksowej opieki pielęgniarskiej nad chorym, rodziną i społecznością w środowisku zamieszkania z uwzględnieniem miejsca wykonywania świadczenia.
Obejmuje ona opieką:
- zdrowych i chorych niezależnie od płci i wieku (z wyłączeniem noworodka i niemowlęcia do drugiego miesiąca życia)
- osoby niepełnosprawne oraz osoby w stanie terminalnym
W planowaniu opieki nad pacjentami ściśle współpracuje z innymi pracownikami zespołu POZ:
- lekarzem rodzinnym
- położną rodzinną
- pielęgniarką szkolną
Z usług bezpłatnej pielęgniarki środowiskowej mogą korzystać pacjenci, którzy opłacają składki w Narodowym Funduszu Zdrowia. W celu przyznania pielęgniarki należy złożyć deklarację wyboru pielęgniarki środowiskowej do przychodni RODAMED, wskazując na wybór konkretnej pielęgniarki. Plik deklaracji znajdziecie Państwo poniżej lub w zakładce pliki do pobrania.
Pielęgniarka POZ realizuje kompleksową opiekę pielęgniarską i pielęgnacyjną nad pacjentem w przychodni lub w miejscu zamieszkania - jeśli są takie wskazania - w zakresie:
- promocji zdrowia i profilaktyki chorób
- świadczeń pielęgnacyjnych
- świadczeń diagnostycznych
- świadczeń leczniczych
- świadczeń rehabilitacyjnych
Szczegółowy zakres zadań pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej znajdziecie Państwo poniżej w zakładce PODSTAWY PRAWNE ZAWODU.
Zabiegi wykonywane przez pielęgniarkę środowiskowo-rodzinną realizowane są na podstawie skierowań i zleceń od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty pracującego w ramach umowy z NFZ. Jeśli zaistnieje konieczności pobrania materiału do badań diagnostycznych w domu pacjenta pielęgniarka może pobrać je wyłącznie na zlecenie lekarza rodzinnego, do którego zadeklarowany jest pacjent.
Pielęgniarka POZ realizuje świadczenia zdrowotne w placówce RODAMED, a jeśli są wskazania także w domu pacjenta. Opieka sprawowana jest w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 z wyłączeniem soboty i niedzieli oraz dni ustawowo wolnych od pracy.
Jeśli opieka pielęgniarska konieczna jest w soboty i niedziele lub święta, wówczas lekarz lub pielęgniarka POZ zgłaszają taką potrzebę w przychodni, która będzie je wykonywała w trybie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na danym terenie.
Opieką pielęgniarki POZ realizowaną w warunkach domowych mogą być objęte osoby w każdym wieku, które ze względu na istniejące problemy zdrowotne potrzebują systematycznej i intensywnej opieki pielęgniarskiej. Świadczenia odbywają się zgodnie z ustalonym indywidualnym planem opieki. W przypadku wspierania osób chorych przewlekle terminy są uzgadniane bezpośrednio z Pacjentem. Zakres pomocy zależy od stanu zdrowia, wieku chorego i jego potrzeb.
Pielęgniarka i położna podstawowej opieki zdrowotnej wybierana jest przez osobę ubezpieczoną z art. 114 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 listopada 2019 r. w sprawie zakresu zadań lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2019 poz. 2335)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz.U. 2017 poz. 497)