-
HolterUsługi z zakresu diagnostyki obrazowej świadczymy na NFZ i prywatnie.
Holter to odmiana badania EKG, która pozwala na rejestrowanie pracy serca przez 24 godziny na dobę, umożliwiając późniejszą dokładną analizę, często przy użyciu komputera. Badanie holterem umożliwia wykrycie zaburzeń, których nie wskazuje zwykłe EKGi echo serca, które odbywają się w pozycji leżącej i trwają kilka minut, dlatego rzadko kiedy wykazują nieprawidłowości występujące na co dzień, podczas zwykłych aktywności.
Holter to niewielkie urządzenie, które jest przypinane do paska spodni lub bluzy, a także posiada elektrody przyklejane do klatki piersiowej. Dzięki całodobowemu monitorowaniu holterem EKG można rejestrować pełny obraz pracy serca w "naturalnych warunkach", obejmujący okresy spoczynku, aktywności, pracy, uprawiania sportu, podczas podwyższonego stresu czy spożywania posiłków.
Dużą zaletą tego badania jest możliwość monitorowania pracy serca podczas snu, kiedy organizm nieco spowalnia swoją pracę i w niektórych przypadkach oddech może stać się płytki, co skutkuje ograniczeniem ilości dostarczanego organizmowi tlenu.
Wskazaniami do wykonania badań metodą Holtera są m.in. omdlenia i utrata przytomności, duszności, zaburzenia rytmu i kołatanie serca oraz zawroty głowy.
Na podstawie wyników tych badań można stwierdzić czy dolegliwości te wywołane są nieprawidłową pracą serca. Badanie zlecane jest również w celu oceny sprawności wszczepionego rozrusznika serca. Ponadto badanie pozwala wykryć m.in. arytmię serca, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze krwi oraz pozwala ocenić, czy pacjent cierpi na niedokrwienie mięśnia sercowego, a także wiele innych chorób i nieprawidłowości serca.
Ważne jest to, że urządzenie towarzysząc pacjentowi 24 godziny na dobę, umożliwia wykrycie wpływu różnych czynników na zmiany zachodzące w akcji serca. Dokładne rozpoznanie przyczyny problemu stanowi kluczowy czynnik wpływający na skuteczność leczenia.
Do badania holterem nie ma potrzeby specjalnie się przygotowywać. Należy jedynie stosować się do zaleceń lekarza, który udzieli wskazówek dotyczących postępowania po założeniu urządzenia. Ponieważ do klatki piersiowej pacjenta zostaną przymocowane elektrody, zaleca się, aby nie stosować w tym dniu tłustych balsamów i oliwek, które mogą wpłynąć na ich przyczepność. Panom, którzy posiadają szczególnie owłosiony tors, zaleca się ogolenie klatki piersiowej.
Na czas badania wygodniej będzie założyć luźniejszy ubiór, który nie krępuje ruchów i będzie można do niego przymocować niewielki aparat, który monitoruje pracę serca. Pacjent musi nosić go przez 12 lub 24 godziny według zaleceń lekarza. Ponieważ urządzenie to jest małe i lekkie, nie utrudnia wykonywania codziennych czynności, które pacjent musi realizować w ten sam sposób, jak każdego innego dnia. To właśnie dzięki temu można będzie wykryć nieprawidłowości w pracy serca, które pojawiają się w konkretnych sytuacjach.
Jeśli chodzi o leki przyjmowane na stałe oraz te bez recepty, to nie ma wskazań do ich odstawienia. Przy badaniu holterem nie trzeba zażywać żadnych dodatkowych środków farmaceutycznych czy leków.
W trakcie badania pacjent musi prowadzić notatki, w których dokładnie odnotowuje, kiedy i w okolicznościach wystąpiły u niego konkretne symptomy. Jest to niezwykle istotne, ponieważ umożliwia lekarzowi porównanie wyników uzyskanych z urządzenia z jego własnymi obserwacjami.
Zakładanie i ściąganie urządzenia Holtera powinno odbywać się w placówce medycznej. Powinno być obsługiwane tylko i wyłącznie przez lekarza i nie należy w nim samodzielnie wprowadzać żadnych zmian podczas trwania badania - wyjątek stanowi sytuacja wciskania przycisku podczas pojawiania się bólu czy arytmii (wtedy w danych gromadzonych w urządzeniu pojawia się odpowiedni zapis).
Kiedy pacjent podłączony jest do aparatury, musi zrezygnować z kąpieli i prysznica, a także nie może używać poduszek i koców elektrycznych.