-
Rezonans magnetycznyUsługi z zakresu diagnostyki obrazowej świadczymy na NFZ i prywatnie.
Rezonans magnetyczny (RM lub z ang. MRI) to bezpieczna, bezbolesna i nieinwazyjna technika diagnostyczna. Rezonans nie używa promieniowania rentgenowskiego, a wykorzystuje pole magnetyczne i generowane komputerowo fale radiowe do uzyskania wysokiej jakości, szczegółowych obrazów narządów wewnętrznych, tkanek miękkich, kości, stawów i ośrodkowego układu nerwowego. Może być stosowany do diagnozowania wielu różnych schorzeń, takich jak: nowotwory, urazy mózgu, choroby serca, stwardnienie rozsiane, choroby narządów jamy brzusznej, kręgosłupa i wiele innych. MRI umożliwia wykonywanie przekrojów w dowolnej płaszczyźnie. Pokazuje różnice pomiędzy tkankami a narządami oraz umożliwia zdiagnozowanie choroby, gdy nie ma jeszcze żadnych widocznych objawów. Pozwala to na wczesne i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Badanie RM nie wymaga szczególnych przygotowań. Na badanie należy przyjść w odzieży niezawierającej elementów metalowych (guzików, zapięć, nitów, zamków błyskawicznych itp.). Przed badaniem należy również usunąć wszelkie metalowe przedmioty, takie jak: biżuteria, zegarki, klucze, aparaty słuchowe, które mogą zakłócać działanie rezonansu. Ponadto, pacjent powinien poinformować personel medyczny o wszelkich implantach metalowych, takich jak stenty, protezy czy implanty dentystyczne, ponieważ mogą one być przeciwwskazaniem do wykonania badania. W przypadku badania głowy ważne jest, aby nie mieć makijażu ani lakieru do włosów, a w przypadku badania piersi nie należy używać antyperspirantów, balsamów, dezodorantów i perfum. Jeżeli MR ma przebiegać ze środkiem kontrastującym, na 6 godzin przed badaniem nie powinno się jeść, ale można pić wodę niegazowaną.
Jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe, powinien poinformować o tym lekarza i przyjąć je zgodnie z jego wskazaniami.
Podczas badania Pacjent jest umieszczany wewnątrz urządzenia MRI w pozycji leżącej. Powinien on leżeć spokojnie i nieruchomo, ponieważ ruchy negatywnie wpływają na jakość wykonywanych skanów. Pacjent jest w stałym kontakcie z personelem medycznym.
W zależności, od badanej części anatomicznej, badanie trwa od 15 do 90 minut i po jego zakończeniu Pacjent może od razu wrócić do swoich zajęć.
Z powodu konieczności przebywania w ciasnej komorze, badanie może stanowić problem dla osób cierpiących na klaustrofobię, o której koniecznie trzeba poinformować personel medyczny.
Badanie RM można bezpiecznie wykonać u większości Pacjentów, jednak posiada ono kilka przeciwwskazań:
Bezwzględne przeciwwskazania - badania nie wykonuje się, gdy pacjent posiada wszczepione elementy metaliczne, niektóre klamry chirurgiczne, klipsy metalowe, elektrostymulatory serca, niektóre implanty wewnątrzuszne, wszczepione pompy insulinowe, a także jeśli pacjentka jest w ciąży w I trymestrze.
Względne przeciwwskazania - badanie może być wykonane, jednak decyzja należy do lekarza nadzorującego badanie, opierającego się o dokumentację medyczną, gdy pacjent posiada „magnetyczne” implanty ortopedyczne, stenty, stymulatory serca, neurostymulatory, aparaty ortodontyczne, implanty stomatologiczne, rozległe tatuaże w badanej okolicy, klaustrofobię oraz pompę insulinową, która musi być odłączona na czas badania, także kobiety w ciąży (II i III trymestr).
Do przeciwwskazań należy zaliczyć nadwrażliwość na gadolinowe środki kontrastujące lub niektóre schorzenia nerek.
Rezonans magnetyczny w sedacji oznacza przeprowadzenie badania MRI u Pacjenta, który jest pod wpływem środka uspokajającego lub usypiającego. Sedacja stosowana jest, aby uniknąć ruchów Pacjenta (głównie dzieci), które utrudniają uzyskanie wyraźnego obrazu oraz by pomóc pacjentowi z klaustrofobią zrelaksować się i uniknąć niepokoju lub nieprzyjemności związanych z badaniem.
Przed badaniem należy pozostać na czczo 6 godzin. Do dwóch godzin przed badaniem można pić wodę niegazowaną i herbatę, z kolei niemowlęta mogą być karmione piersią do 4 godzin przed sedacją.
Podczas przeprowadzania wywiadu z pacjentem, zatajenie jakichkolwiek informacji lub podanie nieprawdy, szczególnie dotyczących godziny ostatniego posiłku, może prowadzić do powstania sytuacji, która stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia Pacjenta.
Po zastosowaniu znieczulenia, każdy pacjent powinien być pod opieką osoby dorosłej, która zapewni mu transport do miejsca zamieszkania, gdyż przez okres jednej doby bezwzględnie zakazuje się prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zalecane jest podróżowanie w pozycji siedzącej.
Każdy pacjent powinien posiadać skierowanie na badanie i dowód osobisty oraz następujące dokumenty:
- poprzednie wyniki badań diagnostycznych USG, RTG, TK (zdjęcia i opisy) lub dokumentację medyczną, dotyczącą danego schorzenia
- pełną dokumentację w przypadku przebycia operacji neurochirurgicznej lub naczyniowej, a także: wszczepionej zastawki, implantu, protezy ortopedycznej, klipsów naczyniowych (konieczne jest przedstawienie opisu i rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest wszczepiony element.).
- Jeżeli badanie MR będzie wykonane z podaniem środka kontrastowego, konieczne jest także posiadanie wyniku poziomu kreatyniny (nie starsze, niż 30 dni, a w przypadku chorób nerek – nie starsze, niż 7 dni)
Rezonans magnetyczny można wykonać wyłącznie ze skierowaniem, nawet jeśli jest to badanie wykonywane odpłatnie. Może je wystawić jedynie lekarz specjalista np.: ortopeda, kardiolog, neurolog, neurochirurg, przyjmujący zarówno w placówce prywatnej, jak i na NFZ.
Warto tutaj podkreślić, że lekarz w prywatnym gabinecie nie może wystawić skierowania na badania finansowane przez NFZ. Taki dokument może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w placówce medycznej, która zawarła kontrakt z Funduszem.
Świadcząc usługi w gabinecie prywatnym, lekarz wypisze skierowanie na badanie, jednak Pacjent samodzielnie będzie musiał uregulować płatność za takie świadczenie.
Jeśli podany był kontrast – w okresie 48 godzin po badaniu należy wypić 1,5-2 litrów płynów obojętnych